Kingi lähedastele jõuludeks eestimaiseid emotsioone!

Mesi lapsele
Kas sel aastal jõule ei tulegi? Kui varasemalt oleme kurtnud, et jõulutunnet ei tule kuna lund ei ole, siis sel aastal on lood teised. 
Aga mida jõulud meie jaoks tähendavad? Mida me jõuludelt ootame - kalleid elektroonikavidinaid, uhkeid rõivaid, suuski, kelke, jne? Või keda me jõulude ajal ootame - jõuluvana, päkapikke, sõpru, vanemaid? 
Ühel päeval kuulsin mitmeid totralt naljakaid arutelusid jõulude teemal, mis ajendatud hetkel valitsevast olukorrast.
Meesõber
Näiteks: kujutage ette olukorda, kus lapsed on päkapikkudele saatnud pika nimekirja kõigest, mida hing ihaldab ja Päkapikk saadab kirja vastu: "Hei, Tõnis! Kahjuks sel segasel aastal me tööd ei tee. Hoiame sidet ja kohtume järgmisel aastal!" (Pildil äsja Päkapikult kirja saanud Tõnis).
Või kui perekond seisab kuuse all ja kohe, kohe peaks kustuma aastaarv 2020 ja süttima uus 2021. Loetakse numbreid 5,4,3,2,1... Kustub 2020 ja põlema süttib 2020. Algab uuesti seesama keeruline, ebameeldiv aasta.

Huumor aitab hetkeolukorrast üle olla, aga kui nüüd tõsiselt mõelda, et mida me ise saame nende jõuludega ette võtta? Saan rääkida vaid sellest, mis mulle jõuludega seondub ja miks Grinch ei saa minu jõule ära varastada. 

Jõulud perega ja jõuluilu.

Mesinikupere
Olgu pere kui suur tahes, koos veedetud aeg on väärtuslik ja mälestusi loov ning tekitab koduse ja hoitud tunde, millest saavad alguse kõik emotsioonid. 
Minu jaoks on jõulud seotud ilu, hubasuse, lõhnade ja maitsetega. See rituaal kodu kaunistamisega, mis algab advendiajaga on pärit minu kodust, kus alati võeti kapist välja kaunistused, küünlad, laudlinad ja ehiti toad. Tihti kujuneb sellest suurpuhastus, garderoobi korrastus ja uute padjakatete, voodikatete jne. õmblemine. Paras sebimine, aga see on seda väärt. Püüan alati nakatada sellega ka lapsi. Olgem ausad, nende maitse ei pruugi minu ettekujutusega ühtida, aga kaasatus  ja kogemus oma toa kaunistmaisel on oluline. 

Jõulukuusk.

Mesinikupere
Tihtilugu ostame ka meie oma kuuse mõne poe juurest parklast, aga need üksikud korrad, kus oleme käinud ise metsast kuuske toomas, on olnud unustamatud. Jah, see kuusk pole nii tihe kui poest ostetud, aga ikkagi ise toodud ja sellisel juhul tundub ta maailma ilusaima kuusena.

Jõululõhnad.

Hakkab juba poolest novembrist pihta, kui esimene ports piparkoogitainast saab valmis ja ahju ei jõuagi... Meevahast küünlad, mida lastega koos sügisel tegime, lõhnavad nii tuttavalikult mesiselt. Jälle - ise tehtud küünlad on maailma kõige paremini lõhnavad küünlad ja see ei kuulu vaidlemisele. Kuusk lööb uue lõhna majja ja püüab võistleda pidevalt valmivate piparkookidega. Ning jõululaupäeva pidusöökide valmistamise lõhn - kõige püant.

Jõulumaitsed.

Lõhnateraapia asendub sujuvalt maitsetega, mida jõuluajal on rohkelt. Siin on kindlasti kõigil oma lemmikmaitse ja mälestused, mis loovad seose jõulude ja maitsete vahele.
Mul on mitu lugu, millel igal oma maitse. Esimene seostub mulle vanaema Theresega, kes tegi alati ise verivorste ja ühel aastal tegime me neid koos. Kogu protsess soolte puhastamisest, pudru keetmisest, verega segamisest, maitsestamisest, soolte täis toppimisest. Kõik see kestis varahommikust poole ööni. See ei takistanud, et kõige tipuks küpsetasime keset ööd puuahjus esimese partii verivorste ja mugisime neid koos isetehtud pohlamoosiga. Sinna juurde jutustas vanaema alati mõnusaid lugusid oma noorusajast. 
Teine lugu maitsetega seostub samuti lapsepõlvest. Elasime kortermajas ning minu ja õe toal oli rõdu, kuhu jõulude ajal pandi hoiule kogu söögikraam. Mu isal oli tavaks teha ise sülti ja pasteeti, mis pandi rõdule jahtuma. Ja see pasteet - seda pidi juba soojast peast käima pidevalt rõdul pakasekülmas maitsmas. Jätkuvalt on mu isa pasteet ja sült parimad. No ja mis seal salata, et ka õllepunsu vahtu sai käidud rõdul limpsimas:) K
Ning üks ema piparkoogitegu on mul ka hästi meeles. Suhkru karamelliseerimise järel ei suutnud ma ahvatlusele vastu panna ja pistsin puulusika suhu. Sellele järgnes kiirelt tassitäis külma vett... Nendel jõuludel ma kahjuks jõululauatoite palju süüa ei saanud, aga meelde jäi küll.

Ehk, et jõulud, need on tunded ja emotsioonid, mida me endas kanname ja oma lastele ja lähedastele edasi anname. Meelde ei jää suured kingituste laviinid, küll aga jõuluvana naljad ja päkapikkude lõbusad kingid. Samuti üheskoos valmistatud jõulutoidud ja -joogid. Püüdkem hoida neid pühi lihtsatena ning meie oma perega kutsume teid üles kasutama jõululaual ja jõuluvana kingikotis Eesti väiketootjate tooteid eesotsas muidugi meie toodetega. Mine tea, äkki loote näiteks just meie jõulumeega oma lähedastes kustumatud maitsemälestused, mis seostuvad talle ka edaspidi ideaalsete jõuludena lähedaste seltsis.
Kinkekarbid


Meie jõululaua soovitused:
  • Valgehallitusjuust saiakrõbediku, hurmaa ja mustsõstrameega
  • Ahjupart maitsestatud astelapajumeega. Juurde ahjujuurviljad.
  • Lambaliha küüslaugumeega. Kõrvale ahjukartulid või ja rosmariiniga.
  • Belgia vahvlid jäätise, külmutatud marjade ja jõulumeega.
Eelmine
Kuidas ja millal valmib selleaastane värske mesi?
Järgmine
Liitusime Ehtne Talutoit märgisega.

Kirjuta esimene kommentaar

Email again: